Відділення лапароскопічної хірургії та хірургії гриж

Тел.: (097)334-48-80;
(097)544-95-42; (097)176-86-32

Відділення лапароскопічної хірургії та хірургії гриж Відділення лапароскопічної хірургії та хірургії гриж Відділення лапароскопічної хірургії та хірургії гриж

Варикозна хвороба (варикоз)

imagesВарикозна хвороба (варикоз) – патологія вен, що виявляється в їх розширення, звивистість, руйнуванні клапанного апарату. Початковими проявами є утворення судинних зірочок, здуття підшкірних вен, утворення вузлів, болючість вен, тяжкість в ногах. При прогресування захворювання приєднуються ознаки хронічної недостатності венозного кровообігу: набряки стоп і гомілки,

судоми в литкових м'язах, трофічні виразки, тромбофлебіт, розриви варикозно змінених вен. Варикозне розширення вен – захворювання, що супроводжується розширенням поверхневих вен, неспроможністю венозних клапанів, утворенням підшкірних вузлів і порушенням кровотоку в нижніх кінцівках. За даними різних досліджень в області флебологиії варикозом страждає від 30 до 40% жінок і від 10 до 20% чоловіків у віці старше 18 років.


varikozМеханізм розвитку варикозу

Вени нижніх кінцівок утворюють розгалужену мережу, яка складається з підшкірних і глибоких вен, з'єднаних між собою перфорантними (коммунікантними) венами. Через поверхневі вени відбувається відтік крові від підшкірної клітковини і шкіри, через глибокі – от інших тканин. Коммунікантні судини служать для вирівнювання тиску між глибокими і поверхневими венами. Кров по них в нормі тече тільки в одну сторону: від поверхневих вен до глибоких. М'язовий шар венозної стінки виражений слабо і не може змусити кров рухатися вгору. Ток крові від периферії до центру здійснюється за рахунок артеріального тиску і тиску сухожиль, розташованих поруч із судинами. Найважливішу роль відіграє так звана м'язова помпа. При фізичному навантаженні м'язи скорочуються, і кров видавлюється вгору, оскільки руху вниз перешкоджають венозні клапани. На підтримку нормального кровообігу і постійного венозного тиску впливає венозний тонус. Тиск у венах регулюється судиноруховий центри, розташованим в головному мозку.

Виділяють кілька факторів, що збільшують ризик розвитку варикозу:

  • Генетична схильність, зумовлена слабкістю судинної стінки внаслідок недостатності сполучної тканини.
  • Вагітність. Вважається, що Варикозне розширення вен при вагітності розвивається через збільшення об'єму циркулюючої крові і здавлення заочеревинних вен вагітною маткою.
  • Ожиріння – доведений фактор ризику виникнення варикозу. Якщо індекс маси тіла збільшується до 27 кг/м2, ризик розвитку захворювання зростає на 33%.
  • Спосіб життя. Ризик розвитку варикозу збільшується при довгостроково перебування в положенні сидячи або стоячи, постійних статичних навантаженнях, особливо – пов'язаних з підйомом вантажів. Несприятливий вплив на перебіг захворювання надають корсети, що сприяють підвищенню внутрішньочеревного тиску і тісний одяг, здавлюються магістральні вени в області пахових складок.
  • Особливості харчування. Імовірність розвитку варикозу збільшується при малому вмісті в раціоні фруктів і сирих овочів. Дефіцит грубої клітковини приводити до хронічних запорів, а недолік Деяких корисних речовин – до порушення відновлення структури венозної стінки.
  • Порушення гормонального балансу. Певний вплив на поширеність захворювання надає широке поширення засобів гормональних контрацептивів і гормональних препаратів, Які застосовуються при терапії остеопорозу та клімактеричним синдромом.

Лікування варикозу

У лікуванні пацієнтів з варикозом використовуються три основні методики:

Консервативна терапія варикозу

Консервативна терапія включає в себе загальні рекомендації (нормалізація рухової активності, зменшення статичного навантаження), лікувальну фізкультуру, застосування засобів еластичної компресії (компресійний трикотаж, еластичні бинти), лікування флеботоніками (Детралекс, ескузан). Консервативна терапія не може привести до повного виліковування та відновити вже Розширені вени. Застосовується як профілактичний засіб, в період підготовки до операції і при неможливості хірургічного лікування варикозу.

Suchasni 456 2012 1Компресійна склеротерапія варикозу

При даній методиці лікування проводиться введення в розширену вену спеціального препарату. Лікар через шприц вводити у вену еластичну піну, яка заповнює поражені судини і викликає його спазм. Потім пацієнтові надягають компресійну панчоху, що утримує вену в спазмованому стані. Через 3 доби стінки вени склеюються. Показання для компресійне склеротерапії – Варикозне розширення вен, не ускладненою рефлюксом з глибоких судин в поверхневі через комунікативні вени. При наявності подібного патологічного скидання ефективність компресійне склеротерапії різко зменшується.

Оперативне лікування варикозу

Основним методом лікування ускладненого рефлюксом через комунікативні вени варикозного розширення вен є операція. Для лікування варикозу застосовується безліч операційних технік, в тому числі – з використанням мікрохірургічної техніки.

При вираженому варикозному розширенні показана флебектоміі – видалення змінених вен. В даний час ця операція все частіше проводиться із застосуванням менш інвазивної методики – мініфлебектомії. У випадках, коли варикоз ускладнюється трамбуванням  вени на всьому її протязі і приєднання інфекції, показана операція Троянова-Тренделенбурга.

Читати 1150158 разів

Ліцензія

licenzita

Пошук

Яндекс.Метрика