Відділення лапароскопічної хірургії та хірургії гриж

Гідроцеле (водянка оболонок яєчок)

Гідроцеле(греч. “hydor” — рідина і ” kele” — набрякання), або водянка оболонок яєчок є захворюванням, при якому рідина накопичується між листками оболонок яєчка. Зазвичай об’єм рідини складає декілька мілілітрів, але може доходити і до 2,5-3 л. Водянка оболонок яєчок буває вродженою і набутою.

Головною причиною вродженого захворювання є незарощення вагінального відростка очеревини, по якому рідина з очеревини потрапляє в мошонку. Зазвичай впродовж першого року життя дитини відросток очеревини заростає, рідина в порожнині оболонки яєчка розсмоктується. Якщо ж цього не відбувається, то формується вроджене гідроцеле.

Набуте гідроцеле буває первинним або ідіопатичним і вторинним.

Головними причинами первинного гідроцеле є порушення балансу між рідиною, яка секретується і абсорбується оболонкою яєчка.

Причинами вторинного гідроцеле виступають запальні захворювання як самого яєчка, так і його придатків, а також різні травми мошонки і промежини, порушення відтоку лімфи від мошонки.

При гострих запальних процесах в яєчках і придатках(епідидиміт), або ж на тлі інших захворювань, таких як туберкульоз, гонорея, може виникнути реактивне, ” симптоматичне” гідроцеле, яке проходить після лікування основного захворювання. Також запалення оболонок яєчок може проявитися і як ускладнення після лікування варикоцеле.

Симптоми гідроцеле

Найчастіше придбана водянка з’являється після травм. Через декілька тижнів в одній з половин мошонки може виникнути хвороблива пухлина, яка поступово збільшується, порушується лімфовідтікання. Такий процес може тривати декілька років, і тоді формується хронічна водянка оболонок яєчок.

Діагностика гідроцеле

Труднощів при діагностиці водянки оболонок яєчок зазвичай не виникає. При пальпації під час первинного огляду, доктор виявляє злегка хворобливе щільне утворення, при цьому яєчко і його придатки не пальпуються. При діафаноскопії мошонки спостерігається рівномірне просвічування усього утворення, але тільки якщо немає ускладнень у вигляді гематоцеле і пиоцеле. Діагностика гідроцеле за допомогою ультразвукового дослідження органів мошонки можна точно встановити діагноз, оскільки з боку збільшеної половини мошонки видно скупчення рідини.

Лікування гідроцеле

Основним методом лікування водянки оболонок яєчок є хірургічне втручання. Якщо у дитини старше за 1 рік вагінальний відросток очеревини не заростає, то проводиться операція лігування цього відростка. У випадку якщо водянка виявляєця наслідком інших хвороб, то спочатку проводять лікування основного захворювання.

Лікування гідроцеле проводиться радикальними методами. В основному застосовуються 2 види оперативних втручань – операція Винкельманна і операція Бергмана, що проводяться під місцевою анестезією. При операції Бергмана віддаляється частина внутрішнього листка оболонки яєчка і зшивається його частина, що залишилася. Операція Винкельманна є розтином одного з листків яєчка по передній поверхні, вивертання його навиворіт і зшивання позаду яєчка. Після проведення цих операцій накопичення рідини не відбувається.

Потрібно відмітити, що водянка оболонок яєчок украй негативно впливає на сперматогенез, і може призводити до безпліддя.

Читати 2117010 разів
Детальніше в цій категорії: « Варикозна хвороба (варикоз) Фімоз »

Ліцензія

licenzita

Пошук

Яндекс.Метрика